Shperndaje në Facebook.

5 Shenjat që tregojnë se po e teproni me sheqerin në dietën tuaj dhe jeni në prag të diabetit

Sheqeri mund të fshihet në disa nga ushqimet qe mund te konsmumoni shpesh si prsh salca e domates, salcat qe mund te perdorni ne sallate, gjalpi me pak yndyredhe ju nuk e kupton.

Sasia e tepert e sheqerit mund te kete efekte anesore jo te kendshme për shëndetin tuaj.

Këtu janë disa shenja që mund të tregojne se keni konsumuar shumë gjëra të ëmbla:

1.Shtimi ne peshe
Ka shume deshmi qe tregojne se konsumi i tepert i sheqerit mund te shkaktoje qe te fitoni disa kg.

2.Luhatjet e energjisë
Glukoza, e cila është një formë e sheqerit, është burimi juaj kryesor i energjisë. Kjo është arsyeja pse ju mund të vëreni kur hani diçka me sheqer, ju mund të fitoni një shpërthim energjie. Por pas perfundimit te ciklit,ju nuk do ta keni me energjine e meparshme.Në vend që të hani sheqer për energji, provoni yndyrna të shëndetshme, të tilla si arra, avokado, ose kokos. Transmeton 10gjera.com.

3.Demtim te dhëmbëve
Ne nje studim te botuar në Journal of Dentistry: Hulumtuesit gjetën se pirja e vetëm 1-2 pijeve te embla me sheqer në ditë ishte e lidhur me një rrezik 31 për qind më të lartë të dëmtimit të dhëmbëve.

4.Problemet te lëkurës
Sheqeri është një inflamator kështu që konsumi i tepert i tij mund të shkaktojë rrudha të hershme dhe të bëjë te dukeni me te plakur.

5.Depresion
Një studim afatgjatë zbuloi se marrja e sheqerit nga ushqimi dhe pijet e ëmbla lidhej me simptoma depresive. Përveç kësaj, një studim i botuar në Journal Health Health Nutrition zbuloi se konsumi i tepert i ushqimeve si keket e vegjel dhe kroasanet (të cilat janë të mbushura me sheqer të shtuar) rezultuan në simptoma më depresive.

Shperndaje këtë artikull

Shperndaje në Facebook.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close